Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Ziyaretçi Defteri


 İsim 
 Mail 
 Konu 
 Mesaj    
 
 
 
          

Yazılan mesajlar

Zahircan (02/02/2019 19:51)
Konu : Rıfk''tan ayrılmayın ey Nebi''nin ümmeti
Mesaj : Selamun aleykum. Şöyle düşünüyorum ki saçma sapan, usulsüz, saldırgan ve edepsiz yorum yapan kişi selefi ağzına bürünmüş "sufi" den başkası olamaz. Yazdıklarının "alt metinlerinde" bunu görmek mümkün.
Velhasıl "ister selefi ol, ister medhali" tabiri hoşuma gitmedi. Bu cevabın, lüzumsuz kişinin sözleri ile aynı kötülükte olduğunu düşünüyorum. İcma diye tutturan arkadaş icma''yı kabul etmiyor diye Müslümanın tekfir edildiği nerede görüldü ve sen kimsin? (Ne alimsin ne dr kadısın ne de yaptırım gücün var vesair) kıyas ise gerektiğinde mahkemede neden kullanılmasın? Hakim meseleye hükmederken ta bi nassa muhalif olmayacak ve nastan yola çıkarak.

Alllah''tan müslümanların kalplerini birleştirmesini dilerim.
Mehmed güneş (19/01/2019 19:48)
Konu : Muhalla tercümesi
Mesaj : Muhalla'nın ilk cildi tercüme edilip, kitaplar bölümünde yayımlanmıştır.
Hata verirse, indirme linkine basık tutarak sonrasında "bağlantı linkini indir" yazan yere tıklayın.
İyi okumalar
Mehmed güneş (19/01/2019 19:09)
Konu : Muhalla tercümesi
Mesaj : Muhalla'nın ilk cildi tercüme edilip, kitaplar bölümünde yayımlanmıştır. İyi okumalar
Asaf (12/01/2019 02:31)
Konu : Tavsan eti
Mesaj : Sahabe tavsan eti yiyor.Peki tavsani avlarken bogazini diger hayvanlar gibi kesmek gerekir mi?
Yoksa yaralanip oldugunde de helal mi olur? Bogazinin kesilmesi sart midir?
"Hayvanları tezkiye etmek genel olarak şarttır. Av hayvanlarını ise av aletleriyle - üzerine besmele çekilmiş olması şartıyla - vurulması ile helal olur, yaralanmış ise tezkiye edilir. "
Editör Notu
Ashabul Hadis (24/08/2018 19:02)
Konu : Kaynak belirmek
Mesaj : Selam aleykum sayfanıza yeni üye oldum ve çok faydalı Buldum.rabbim muvafak etsin.sizden istediğim şey, Âlimlerden yaptıginiz nakillerin hangi kaynaktan alındığnı en altta kaynakça bölümünde yazsanız çok İyi olur.
"Aleykum selam ve Rahmetullah ve berakatuh Merhaba Kardeşim, bizi faydalı kılan Allah'a hamd eder ve teveccüh gösterdiğiniz için size de teşekkür ederiz. Sitedeki yazılarım oldukça eskidir, esef ederim ki güncelleme imkanı henüz bulamadım. Birtakım işleri ifa eder etmez, gerekli tahkik ve tashih de bulunacağım. Tevcihiniz de tarafımdan iltifat bulacaktır. Selam ile "
Editör Notu
Mehmed Güneş (22/06/2018 14:23)
Konu : İspanyolca şiirler
Mesaj : https://youtu.be/t6-S74eBA9Q
ehliittiba (01/05/2018 23:02)
Konu : ayrışma
Mesaj : selamün aleyküm
kimin sünnet ehli kimin bidat ehli olduğunu nasıl bileceğiz?
hocalardan hangisinin hak yolda olduğunu hangisinin batıl yolda olduğunu nasıl bileceğiz?
malumdur ki sorulduğunda hepsi kuran sünnet yolunda olduğunu söylemekteler farklı düşünmelerine rağmen.
"Aleykumusselam. Kimlerin, kitap ve sünnet ehli olduğunu bilmek zorunda değiliz. Bizim bilmemiz gereken kitap ve sünnettir. Mükellef olmadığımız bir alanda mekik dokumak yerine, kitap ve sünnet yolunda terakki etmeliyiz. Üzerinde durmamız gereken kelime şu olmalı: "Hiç kimseye ve hiçbir gruba "Size geleceğiz" demiyoruz. Hiçbir kimseye ve hiçbir gruba "Bize gelin" de demiyoruz. Ne dediğimiz açıktır. Gelin hep birlikte Allah ve Resulünün tartışmasız daveti olan Vahye icabet edelim.""
Editör Notu
Ebu Muhammed ez zahiri (15/01/2018 23:19)
Konu : Din nasihattir!
Mesaj : Hakka olan muhabbet, bâtıla olan nefretten kaynaklanmamakla birlikte; bâtıla olan nefret, hakka olan muhabbetten kaynaklanır.
Bâtıla karşı gösterilen reaksiyon başka bir bâtıl adına gerçekleşiyor ise söz konusu olan eylem ancak iblisin stratejisinin bir parçasıdır.
Demode olmuş bir putu putperestlerin desteği ile kırmak cihad değildir.
Şeriatın küçük düşürüldüğü ya da terk edildiği yerlerde hakkı gizlemek yahut hakkı ortaya koyma konusunda çekimser davranmak, şeytanın dokunuşudur.
Dünyaya olan tutkunun Allâh'ı ve ahireti unutturması, tıpkı İsrailoğullarının buzağı tutkusu gibidir.
ebu zuhra ez zahiri (09/01/2018 16:56)
Konu : edep yahu..
Mesaj : Allah''a hamd olsun bütün iftiralarını cevabı sitede mevcut, ancak sana nasihatim şudur
ister selefi ol
ister medhali
ister haddadi
ister tekfirci... ol..

Ama hepsinden önce edep adap öğren. ahlaklı ol terbiyeli konuş, kuduz köpek gibi sağa sola saldırma..
köpeklerin havlaması bulutlara zarar veremez...

önce saygı ve edep ve güzel ahlaklı ol..
böyle "terbiyesiz" üslubu bırakmaz isen sana cevap verilmeyecektir.. Zaten yazdıklarının çoğuna yazdığımız makaleler ve risalelerimiz de cevabı mevcuttur.
Allah sana hidayet versin ve sana güzel ahlaklı olmayı nasip etsin.
Bid'at mezhebi Zahiriyye (09/01/2018 16:39)
Konu : Fasit zahiriyye kâfir site
Mesaj : İşte siz böyle kâfir ve dini saklayan işine gelen kısmını fasit istidlalle kabul eden işine gelmeyen kısmını ise dinden saymayan bir de kitap ve sunnete uyduğunu idda eden kâfirlersiniz.Neden sildiniz rafizi necis pislikler.Herkez kıyas ve taklidin mahiyetini okusun ayetin yorumunu da okusun.Maskeniz mı çıkacaktı meydana sildiniz yorumları ?

İbn Hazmı ilah edinen onu kulları olan köpek idrarı domuz artığı ve idrarını temiz diyen ibn hazım kelamcisini mutlak şekilde taklid eden zahiriliği kendine din ibn hazmı ise ilah edinen kâfir ve müşrik kişisiniz.
"Lütfen siteyi terk ediniz. Sağlıklı bir yapınız olmadığını düşünüyorum. Selam "
Editör Notu
ebu zuhra ez zahiri (09/01/2018 12:51)
Konu : ruveybizanın hezeyanları
Mesaj : derim ki
Allah''a hamd olsun zahiri menhecini benimseyenler kendilerine kuran ve sahih sünnette sarılmaktan başka yol bilmemişlerdir.
Fakat daha onların menheceni onların kitaplarından okuyup öğrenecek kadar cesaretleri olmayan zavallı taklitçiler ise ancak iftira yalan ve okudukları takvim yapraklarındaki malumata binaen konuşan miskinkerdir.

Söz konusu şeyhulislam İbnu hazm olunca cahiller açıyorlar ağızlarını yumuyorlar gözlerini..

İbnu hazm ''ın hadis de birçok şeyhi ve muhaddislere senedi vardır ancak hiçbir hocası olmasaydı ne yazardı ki? Ne zamandır hak kişilerle bilinir oldu? sonra şeyhi hocası olup da dalalet ve cehalet ehli olanlar ne olacak?

İftira üstüne iftira!
Allah'' tan kork ve ilim talep et..

hatib el bağdadi =
İbrahim b. Mahled bize haber verdi
Ahmed b. Kamil el qadi bize haber verdi
Ebu cağfer(taberi) bize haber verdi
Ahmed b. Velid bize tahdis etti
Abdullah b. Davud bize haber verdi
Dedi ki
A''meş, Ebu Abdurrahman ''dan dedi ki =
Abdullah(b. Mesud) radiyallahu anh dedi ki =

لا يقلِّدنَّ أحدكم دينه رجلًا، إن آمن: آمن، وإن كفر: كفر
SİZDEN HİÇ KİMSE DİNİNDE BİRİSİNİ TAKLİT ETMESİN (ÇÜNKÜ) O İMAN EDERSE İMAN EDER O KAFİR OLURSA KAFİR OLUR

ayreten kynk=Ebu nuaym, el hilye''de.
İsnadı sahih.
İsnadı sahih.
Bid'at mezhebi Zahiriyye (09/01/2018 01:31)
Konu : Fasit zahiriyye
Mesaj : Zahiriyye mezhebini kendine din,İbn Hazmı ise kendine ilah edinen kişiyi görmek isteyen bu şirk put islamdan başka din Allahtan başka ilah edinen bu siteye baksın.
"İddiasını ispat edemeyen mücerret ithamlar savuran kişiden daha zavallı kim olabilir ki! Delilsiz iddiaları kılıç edinip taklidi kendisine kalkan yapandan daha zavallı kim olabilir ki! Allâh subhanehu ve teala sözlerin hepsini dinleyip en güzel olanına/delile ittiba etme şerefini bize nasip ettiği için ne kadar şükretmiş olsak da azdır. "
Editör Notu
Bid'at mezhebi Zahiriyye (09/01/2018 00:57)
Konu : Fasit zahiriyye
Mesaj : Fıkha vakıf olan bir insan Zahirilerin ne kadar saçma sapan istidlalleri olduğunu anlar.Hocası dahi olmayan İbn Hazm,fasit istidlalleriyle meşhurdur.Malikilerden Ebû Velid el-Baci ile münazarasında,Baci onu ilimde yerden yere vurmuştur.Ibn Hazm ise artık dışarı çıkamaz olmuştur.

Kıyası reddettiğini idda edip hayız kanını nifas kanına kıyas eden İbn Hazm.Bir kimse evlenecek kızı görsün hadisinin zahirini alan İbn Hazm kızın bütün vücudunu görebilir diye saçma sapan konuşan İbn Hazm.Üvey kızla evlenmek,o kızın evebeynden ayrı olarak yaşıyorsa üvey kızla evlenmek caizdir diyen ve daha nice bir çok saçma sapan fasit istidlallerle bilinen fasit zahiri mezhebi
"İbn Hazm, nifas kanını hayız kanına kıyas etmemiştir. Biraz olsun konu ile ilgili hadisleri okumuş olsaydın bunu anlardın. Ama senin prototipine muvafık olanlar sadece oradan şuradan duydukları ile yetiniyorlar. Nasslarda hayız kanı ile nifas kanı bir olarak gelmiştir. Rivayetler de bunlar birbirlerine ıtlak edilmiştir. Dolayısıyla bunda bir kıyas yoktur, ancak hakka ittiba etmek vardır. Diğer meseleye gelince, "kendileriyle zifafa girdiğiniz hanımlarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız... "Nisa 23 Bu ayette evlenilmesi haram kılınan kızların vasıfları nelerdir? Eğer şartlardan birisini iptal edersen bu hakka karşı kibirlenmekten başka ne olabilir? Eğer Allah subhanehu ve teala'nın haber verdiği gibi kabul edersen, bu bizim kavlimizdir. İbn Hazm'ın "Kişi evleneceği kızın bütün vücudunu görebilir" sözünü söylediğini söylüyorsun, senden kaynak bekliyorum eğer samimi isen söylediğin şekilde İbn Hazm'ın fetvası olduğunu ispat et! "
Editör Notu
Bid''at mezhebi Zahiriyye (09/01/2018 00:47)
Konu : Fasit zahiriyye
Mesaj : Belamlık yapmayı bırakın ve zehirlerin fasit istidlal şaklabanlığını da bırakın selef''e tabi olun.4 mezheb ve bütün fakihler kıyas yapmışlardır onu usullerinde kullanmış ve delil olarak zikretmişlerdir.Samimi iseniz eğer yahudiliği kendinize meslek edinmemeişseniz ibn abdilberin cami kitabında kıyasın ıspatını icmaasını bunu ancak cahillerin ve bidat mezhebin inkar ettiğini nakledin.

Ayrıca aklı başında kimsenin zahirilerin saçma sapan istinbatlarına tab olacağını sanmayın.Fasit zahiri anlayışını yaymaya çalışan bu mutezile ve rafizi usullü anlayışlı insanlar kimdir acaba
"Bilmediğini bilmeyen sayın mürekkep bey, itham ancak ihlas ile yapılan ilimle geçerlilik kazanır, iddia ancak delil ile müsellem olur. İcmâ 'da söylediğiniz şekilde tahakkuk etmez. Herhangi bir kitapta geçen mücerret bir İcmâ iddiası ile İcmâ tespit edilmez. Kaldı ki mezkur kitapta sizin anladığınız şekilde bir iddia da bulunulmuş değildir. Dahası belirttiğiniz, 4 mezhep fakihleri'nin ortak bir kıyas tanımı/algısı yoktur. İmam Şafiî'nin kendisi meşhur kitaplarında kıyasın mutlak bir şekilde hüccet olmadığını bir başkasına dayatma yapılamacağını defaatle vurgulamıştır. Sahabeden bugüne kadar kıyası zem edip iptal edenlerin sayısı maruftur. Birazcık araştırma yapmış olsaydınız bunu görmekte zorluk yaşamamış olurdunuz. Eğer hiçbir şey olmasaydı sadece İmam Dâvud 'un itirazı İcmâ'yı iptal etmeye yeterdi. Şunu da biliniz ki hiçbir zahiri kendi anlayışına insanları davet etmez. Eğer böyle yapıyorsa o bir zahiri değildir ancak kıyas ve rey ehlidir. "
Editör Notu
EhliSünnet999 (06/07/2017 17:22)
Konu : İbn Teymiyye
Mesaj : Zahiri Mezhebine göre İbn Teymiyye,İbn Kayyım ve Selefîler Müşebbihemidir ?
"Mezkur kişilerin tecsim ve teşbihi iltizam eden sözleri var fakat mezhebin lazımını nefyettikleri için muayyen olarak müşebbihe/mücessime demek isabetsiz ve insafsız bir yargı olur. Sözlerin lazımını inkâr edenler hakkında İbn Hazm'ın müspet ifadeleri vardır. Ehli Zahir'in tavrı (bu)dur/olmalıdır. "
Editör Notu
EhliSünnet999 (05/07/2017 18:34)
Konu : İlk Dönem Zahirilerin Eseri
Mesaj : İlk dönem Zahirilerin herhangi bir eseri günümüze ulaşmışmıdır ?
"Maalesef, mutaassıp mezhepçiler tarafından imha edildiği için günümüze kadar herhangi bir eseri gelmemiş ya da hasıraltı edildiği için bilinmemektedir."
Editör Notu
EhliSünnet999 (04/07/2017 15:52)
Konu : Zahiri Kelamı
Mesaj : Demek istediğim İbn Hazm öncesi zahirlerin kelam kitapları kelami görüşleri varmıdır İbn Hazm Kelami eserlerinde onlardan istifade etmişmidir ?
"Evet, kısmen. "
Editör Notu
EhliSünnet999 (03/07/2017 19:00)
Konu : İbn Hazmın Kelami Görüşlerinde Dayandığı Kaynaklar
Mesaj : İbn Hazm savunduğu Kelami görüşlerinde kendinden önceki Zahiri Kelam geleneğine dayanmışmıdır yani böyle bir kelami gelenek varmıdır yoksa sırf kendi görüşlerimidir ?
"Tabi ki de hayır. Sadece İbn Hazm radıyallahu anh değil, hiç bir Zahiri İmam geleneksel bir çizgi doğrultusunda inanç oluşturmamıştır. Zahirilerin tek kitabı Kur’an-ı Kerim’dir. Bu kitabın dışında, hiçbir kitabı referans almazlar. Fakat birbirlerinden istifade etmişlerdir. Mesela İbn Hazm, âlimlerin büyüğü olan Dâvûd ve ashabından istifade etmiştir. "
Editör Notu
EhliSünnet999 (03/07/2017 12:31)
Konu : İbn Hazmın Eşarilere Nispet Ettiği Görüşler
Mesaj : İbn Hazm sonrası birçok alim-Sübki,İbn Salah- ve Muasır Araştırmacılar onun Eş''arilere sahip olmadıkları birçok yanlış görüş nispet ettiğini ve bu yüzden haksız bir şekilde birçok ta''n ettiğini söylüyorlar İbn Hazmın Eşarilere nispet ettiği görüşler hakkında ne dersiniz
"Öncelikle İbn Hazm, Eşarileri tekfir etmemektedir. İnanç problemleri olduğuna dikkat çekmektedir. İbn Hazm eşarilerle ilgili bazı genellemelerde bulunmuş olmakla birlikte nispet ettiği düşüncelerin mutlak anlamda gerçeği yansıtmadığını ifade etmek hatalıdır. İbn Hazm genel olarak haklıdır. Özellikle kendi düşünce sistemi içerisinde tutarlıdır. Muasırların İbn Hazm'ın ifadelerini - özellikle sıfat meselesinde - -anlamadıklarına bir çok kez şahid oldum. Eşarilere yapmış olduğu tenkitleri de anlama konusunda yetersizler. Bu neden çoğu kez İbn Hazm'ı çelişkiye düşmekle itham ederler. Ala külli hal mesele tafsil gerektirmekte, eleştiriye açılan her nisbeti veya ithamı müstakil olarak ele almak gerekir. "
Editör Notu
Ehli Sünnet (02/07/2017 19:30)
Konu : Zahiri Kelamı
Mesaj : İbn Hazmın el Fısal ve ed Dürre eserleri dışında Zahiri Mezhebinin Kelam eserleri varmıdır ?
"Bildiğim kadarıyla kelami bağlamda günümüze kadar gelmiş müstakil bir eser bulunmamaktadır. İbn Hazm'ın el fisal kitabı gerek selefilere gerekse eşarilere karşı hakkı ortaya koyma açısından oldukça baskındır. Muasır zahirilerden ise müstakil olarak yazılmış kelami bağlamda eserler ya da makaleler çoktur. Mesela İbn Akil ez zahiri'nin eserlerine bakabilirsin. "
Editör Notu
 1  ...
قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret59070
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561
Hava Durumu
Saaat