Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

İbnu Arabi batıni mi yoksa zahiri miydi? (batıni Mutasavvıf olarak bilinen İbnu Arabi hakkında)

Bazı okumalarım ve uzun araştırmalarım neticesinde kendisinin teorik sufizmden zahiri menhecine geçtiğini düşünmekteyim. Özellikle İbn Hazm rahimehullahın eserlerini okuduktan sonra hayli etkilenmiş olmalı, en doğrusunu Allah bilir. Fazla ayrıntıya girmeden bazı nakiller de bulunacağım:

İbnul Arabi şöyle dedi: 'Şunu bil ki Allah şeytanı hayal mertebesinde muktedir kılmış ve onun etkisini orada kılmıştır. Bu nedenle kişi, hevasına meylettiğinde şeytan onun Allah katında değerinin düştüğünü anlar ve ona kötü hareketini kendisine hoş gelecek garip teville güzel gösterir. "
Futuhatul mekkiye mısır baskısı (3/90)

İbnul Arabi şöyle dedi :" Onlara bir konuda bir şey sorduğunda 'Mezhep budur'  der.  Allah'a yemin olsun ki o bir yalancıdır.  Çünkü mezhebin sahibi ona 'Bir hadis benim sözümle çeliştiği zaman o hadisi al. Benim sözümü ise çöpe at çünkü benim mezhebim hadisdir' demiştir. Futuhatul mekkiye mısır baskısı (3/93)

İbnul Arabi şöyle dedi: 'Hadisler sahih kitaplarda yazılı bulunmakta, cerh ve tadile dair kitaplar mevcuttur ve hadislerin isnadları değişmeden ve bozulmadan korunmuştur. Fakat insanlar sahih haberlerle amel etmeyi terk etmiş ve reylerle meşgul olmaktadırlar. Sahih haberlere aykırı olmasına rağmen öncekilerin fetvalarına boyun eğmişlerdir. Onlara göre bu sahih haberlerin varlığı ile yokluğu arasında fark yoktur. Çünkü bunun onlar için bir hükmü kalmamıştır. Bu ne büyük bir nesh!
Futuhatul mekkiye mısır baskısı (3/91)

İbn Hazm rahimehullah ile gösterdiği değişime dair bir rüyası:


Ben kendimi işbiliyye'deki Şeref köyünde gördüm, orada bir tepenin yükseldiği bir düzlük vardı.. Bu tepenin üzerinde Hz. Peygamber oturuyordu ve tanımadığım bir adam ona doğru geldi; birbirlerine öyle sıkı sarıldılar ki, birbirine karışarak kaybolmuş ve sanki bir şahıs olmuş gibi göründüler. Büyük bir nur onları insanların gözünden koruyordu. "Bu yabancı adamın kim olduğunu bir bilseydim" diye düşündüm. İşte o zaman "Bu, muhaddis ıbn hazmdır dendiğini duydum: Uyandıktan sonra ben, "O halde hadisin değeri çok büyüktür" diye düşündüm. Daha önce ibn Hazm'ın ismini asla işitmemiştim. Şeyhlerimden birine bunu sorduğum zaman, bu adamın hadis ilmi sâhasında yedi tûlâ sahibi olduğunu bildirdi".

 Onun zahiri bir müslüman olduğu doğrultusunda hüsnü zan ediyorum umarım bu hüsnü zannımı takribi bir senelik okuma ve emek neticesinde gerçekleştirmemi göz önünde bulundurarak daha müsamahakar yaklaşırsınız. 
Telefondan bu kadar yazabildim arzu edenlere daha detaylı bilgi verebilirim. Yorumlar - Yorum Yaz


قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret56993
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.29275.3139
Euro6.00306.0270
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 1°
Saaat