Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Fetva ile ilgili Altın notlar

1- fetvayı müfti verir. Fetva ona sorulur. Müfti (arabca nasih mensuh umum husus mutlak mukayyed usulu hadis vb) kuran ve sünnet ilimlerine haiz , ümmetin alimlerinin icma ettikleri ve ihtilaf ettikleri konuları bilen kimsedir. Bu ilimleri bilmeyene mesele sorulmaz. Yanlışlıkla sorulursa o kimsenin cevap vermekten sakınması gerekir.
2- herhangi bir nassın mantukunda geçmeyen bir manayı istidlal ederek sorulan meseleye hükmetmek de fetvadır. Bu yüzden bu işi nasları ve delaletlerini bilen kimse yapar.
3- kişi ilim ehlinden değilse ve nasların metinlerini güzelce hıfzedebiliyor veya not etmişse bu nasları başkalarına aktarmak için alim olması gerekmez. Bilakis herkes buna teşvik edilmiştir.
4- fetva kişilere mekana duruma ve olaylara özel hüküm gerektirebilir. Genel kapsamlı soru sorup verilen genel cevaptan indirgeme yapmak müsteftinin yani fetva soran kişinin ayrı bir hüküm çıkarmasıdır. Yanlış bir çıkarımda bulunup bana müfti böyle fetva verdi diyebilir. Böylece kastı olmada da aslında iftira etmiş olur
5- soru sormanın ve bunlara cevap vermenin birçok gözetilmesi gereken edepleri vardır. Hem soran hemde sorulan bu edepleri öğrenmek zorundadır. Bazen soran kişiyi ilgilendirmeyen şeyleri sorması sebebiyle cevap verilmez. Bazen meydana gelmemiş farazi meseleler sorulduğu için cevap verilmez. Bazen kişilerin üzerinde ilmi eserlerden araştırması farzı ayn olan konuları araştırmayıp müftileri amele gibi kullanmak sözkonusu olduğundan ve ilmi araştırmadan tembelliğe sebebiyet vermesi ve ilimle meşgul olan kişilere angarya yüklemesi sebebiyle cevap gelmez. Bazen meseleyle ilgili sarih bir nas bulunmayıp o meselede rey ile konuşmak istenmediğinden cevap gelmez...


Yorumlar - Yorum Yaz
قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret59046
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561
Hava Durumu
Saaat