Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Ziraat arazisinin kiralanması caiz değildir, akit yapılmış ise bozulur. Binaların KİRALANMASI caizdir.

İbn Hazm rahimehullah dedi ki:
Araziyi ek­mek, biçmek, ağaç dikmek, bina yapmak veya başka bir şey için kiralamak caiz değildir. Kira müddeti uzun da olsa kısa da olsa durum aynıdır. Böy­le bir akit zuhur ettiğinde bu akit bozulur. Arazi, ancak mahsulün belirli bir miktarını vermek sureti ile ortak olarak ekilir veya biçilir. Eğer arazi­de bina varsa, binanın kiralanması caizdir. Arazi kiraya dahil olmamak­la beraber, binaya bağlı olarak arazi de kiralanmış olur. 

Bunun delili:

- Evzâi'nin rivayet ettiği hadiste Rasulullah (sav) şöyle buyuruyor: "Ki­min arazisi varsa, bunu eksin ve din kardeşine karşılıksız ektirsin. Eğer kardeşine karşılıksız ektirmekten imtina ederse, arazisini elinde tutsun." Hadis, araziden bu iki durumdan biri ile faydalanılabileceğini ortaya koy­maktadır. Ya araziyi kendisi eker, ya da ekmesi için başkasına verir.

-  Râfi b. Hadic şöyle dedi: "Rasulullah (sav) araziyi ekilmek üzere ki­raya vermeyi yasakladı." Bu hadis, Rasulullah'm (sav) kiraya vermeyi ya­sakladığını belirten açık bir nasdır. Ayrıca Müslim de Cabir b. Abdul­lah'tan şöyle rivayet etmiştir: "Rasulullah (sav) araziden kira alınmasını yasakladı."

- Müslim, Ebu Hureyre (ra)den Rasulullah'm (sav) şöyle dediğini riva­yet ediyor: "Kimin arazisi varsa bunu eksin veya din kardeşine karşılıksız ektirsin. Eğer bundan imtina ederse arazisini elinde tutsun."

- Abdullah bin Ömer'in şöyle dediği rivayet edilir: "Rasulullah (sav) ara­zileri kiraya vermeyi yasakladı."

-Muhallâ-
Yorumlar - Yorum Yaz


قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret56993
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.29275.3139
Euro6.00306.0270
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 1°
Saaat