Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Allah subhanehu ve teala kadınlardan Peygamberler seçerek onları onurlandırmıştır!

Allah subhanehu ve teala kadınlardan Peygamberler seçerek onları onurlandırmıştır!

Allah subhanehu ve teala Nübüvvet konusunda kadın ile erkeği tefrik etmemiştir! Tıpkı erkekler gibi kadınlara da Cebraili göndermiş ve onlara vahyetmiştir! Dahası onların ellerinde âyetlerini göstermiştir!
Allah'ın selamı üzerine olsun Meryem bunlardan biridir!

Allah subhanehu ve teala şöyle buyuruyor:

وَإِذْ قَالَتِ الْمَلاَئِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللّهَ اصْطَفَاكِ وَطَهَّرَكِ وَاصْطَفَاكِ عَلَى نِسَاء الْعَالَمِينَ
Hani melekler Meryem'e demişlerdi ki: "Ey Meryem! Allah seni seçti, tertemiz kıldı ve seni âlemlerin kadınlarına seçkin kıldı.' (3/42)

Melekler şöyle demişti: "Ey Meryem! Allah sana kendisinden bir kelimeyi müjdeliyor... (3/45)

"...Zekeriyya ne zaman kızın bulunduğu mihraba girse, onun yanında yeni bir yiyecek bulurdu. "Meryem! Bu sana nereden geldi?" deyince, o da: "Bu, Allah katındandır." derdi. Şüphesiz Allah, dilediğine hesapsız rızık verir."(3/37)

İbn Hazm Rahmetullahi aleyh şöyle dedi: "Allah Azze ve Celle Meryem ve Meryem sonrası peygamberlerden bahsederken: 'İşte onlar Allah'ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerdir' buyurmuştur. Meryem de bu umum lafzın içine girer."

Yine şöyle demiştir: "Musa'nın annesini konu alan kıssada ise mücerred vahiyle çocuğunu derhal suya bırakmasında onun peygamberliğini gösterecek noktalar vardır. 
 Allah Musa'nın annesine çocuğunu suya bırakmasını bildiriyor. Biz basit bir akıllâ anlıyoruz ki, o bu vahyin doğruluğunu ve Allah'tan olduğunu kesinkes bilmeseydi, çocuğunu suya bırakması delilik ve ahmaklık olurdu..."

Bu deliller gösteriyor ki Kadınlardan Nebi olabilir. Şu ayeti getirerek itiraz ederlerse:
"Senden evvel de Resul olarak başka değil, ancak kendilerine vahy veriyor idiğimiz erkekler göndermişizdir, ehli zikre sorun bilmiyorsanız" (Nahl 43)

İbn Hazm rahimehullah bu itiraza şöyle cevap vermiştir: "Erkeklere verilip kadınlara verilmeyen, risâlettir (şeriatı, kitabı ve tebliğ görevi bulunan peygamberlik), nübüvvet (sadece vahiy alan, teblig görevi olmayan peygamberlik), değildir. Allah, birisine henüz olmamış bir şeyi ve bir takım emirleri, gerçek ve Allah'tan olduğu kesin bir şekilde bildirmişse buna "nübüvvet"den başka bir ad verilmez... "

Görüldüğü gibi ilgili ayetler Risalet hakkındadır bizim konumuz ise Nübüvvet hakkındadır dolayısıyla bu ayetlerin itiraz olarak getirilmesi açık bir hatadır!

Sözlerimizin sonu "Alemlerin rabbi olan Allah'a hamd'dır"
El-hamdulillahi Rabbilalemin

Ebu Muhammed Ez Zahiri


ِ


Yorumlar - Yorum Yaz


قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret57652
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.46045.4823
Euro6.19916.2239
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 1°
Saaat