Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Sabah namazının iki rekat sünnetini kılan kimsenin uzanmasının vucubiyetine karşı olarak cumhurun getirmiş olduğu pasif bir şüphenin giderilmesi

Sabah namazının iki rekat sünnetini kılan kimsenin uzanmasının vucubiyetine karşı olarak cumhurun getirmiş olduğu pasif bir şüphenin giderilmesi

Bismillahirrahmanirrahim
 أبو هريرة قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: "إذا صلى أحدكم ركعتي الفجر فليضطجع" . قال الترمذي: هذا حديث حسن صَحِيحٌ 
. ورواه البزار في (مسنده)، وقال: "على شقه الأيمن".

Ebu Hureyre radıyallahu anh den Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Sizden birisi Sabah'ın (farzından önce kılınan) iki rekat sünnetini kıldığı zaman yaslansın/uzansın. (Görüldüğü gibi Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem emrediyor)
Tirmizî dedi ki: hasen sahih bir hadis ve bezzar musnedinde rivayet etti.
Ve dedi ki "sağ tarafına yaslansın "
Diğer kaynaklar: Ebû Dâvûd (1261), Tirmizî (420), İbnu Hibbân (2468), Beyhakî (3/45)

İmam İbn Hazm rahimehullah şöyle dedi:
"Her kim sabah namazının sünnetini kılarsa, sünnet ile farz arasında sağ yanı üzerine yatıp uzanmadan sabah namazının farzını kılarsa namazı geçersizdir. Şayet sünneti kılmazsa o zaman yatıp uzanması lâzım gelmez. Eğer korkudan veya hastalıktan veya herhangi bir sebepten ötürü sağ yanı üzerine yatamayacak olursa, bunu mümkün olduğu kadar işaretle yapar."
 (المحلى) (3/ 198، 199)

Cumhurun pasif şüphesine değinmeden önce esefle şunu söylemek isterim: Kendisini akıllı zanneden bazı cahiller, zahirilerin bu uzanmasını komik bulup istihza ediyormuş, bilemiyorum bu nasıl bir ahmaklık!? Bu kimseler namazlarında yapmış oldukları hareketleri neye göre değerlendiriyorlar. Eğer Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bunların yapılmasını emrettiği için sahih ve güzel görüyorlarsa (ki hak olan budur) aynı şekilde sabah'ın iki rekat sünnetini kılan kimsenin uzanmasını emreden de O'dur.
Bu konuda sözü fazla uzatmaya gerek görmeden bir ayetle bitirmek istiyorum:
"... فَلْيَحْذَرِ الَّذِينَ يُخَالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَن تُصِيبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ يُصِيبَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ"
 "Peygamberin emrine muhalefet edenler, başlarına bir belânın gelmesinden veya elem dolu bir azaba uğramaktan sakınsınlar."(24-63)

Cumhurun şüphesine gelince şu hadisi öne sürerek mezkur fiilin farz olmayıp müstehap olduğunu iddia etmişlerdir:

وَعَنْ عَائِشَةُ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهَا قَالَتْ " كَانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إذَا صَلَّى رَكْعَتَيْ الْفَجْرِ فَإِنْ كُنْتُ مُسْتَيْقِظَةً حَدَّثَنِي وَإِلَّا اضْطَجَعَ " رَوَاهُ الْبُخَارِيُّ وَمُسْلِمٌ 

Âişe radıyallahu anhâdan : "Nebi sallallahu aleyhi ve sellem , Sabah namazının sünnetini kıldığında uyanıksam benimle konuşur değilsem uzanırdı." (Buhari ve Müslim)

Derim ki: Bu ne kötü bir istidlal!
'konuşmadığı zaman uzanırdı'demek 'konuştuğu zaman uzanmazdı' demek değildir ki!
Konuştuğu zaman uzanmasına engel olan nedir?
Mefhumu muhalif ile delil getirme hastalığı ne de kötü! Zira bu alışkanlık nasslardan zan ile istidlal etmeye sürüklüyor! Bu zan ve zorlama ile Nebi aleyhisselamdan açıkça gelmiş olan "sizden birisi sabahın sünnetini kılınca uzansın" kavli emri nasıl terk edilebilir?
Varsayalım ki mefhumu muhalif hüccet olsaydı(ki asla değildir) yine de buradan(bu rivayet açısından) uzanmadığı asla çıkmazdı çünkü Aişe validemiz gördüğünü söylemektedir, mescid de uzandığını ya da uzanmadığını bilmeyebilir. Zira burada mezkur fiili onun gözünün önünde yapmadığına dair hiç bir bilgi yoktur.
Başarı Allah'tandır.
Ebu Muhammed ez zahiri


Yorumlar - Yorum Yaz
قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret59068
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561
Hava Durumu
Saaat