Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Karadâwi ve recm

بسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
"... 'Doğrusu yazık bana! Şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini örtmekten/gömmekten aciz mi kaldım!' dedi. (Maide suresi 31. Ayet)

Dr. Yusuf el Karadâwi rolünü iyi yapan bir oyuncu olabilir. Fakat Alim olduğu iddiasına gelince; işte bu gerçekten analiz edilmeye muhtaç bir konudur!
İhdas edilen ünvanların - Dr., Prof., üstat vb...- ıtlak edilmesi mezkur kişiyi (ya da herhangi bir kimseyi) âlim kılmaz!
Çift belgeli olmak ya da kola reklamlarından daha soluklu bir şekilde televizyon ekranlarında boy göstermekte kişiyi âlim yapmaz!
Ala kulli hal bunlar asla kişiyi âlim yapmaz..
Mülk sahibi olmak, çokça çocuklara sahip olmak, kariyer sahibi olmak, idarecilerin pohpohlaması ile nam salmak, âlimler Birliği konseyinde olmak, muhtelif yarışmalarda ödüller kazanmak yakalara rozetler takmak yahut üniversitelerde kumaş yırtmak veya forumlarda sivrilmek gibi ve benzeri hususlarda kişiyi âlim yapmaz.
Bunların hiç birisi kişiyi âlim yapmadığı gibi kişinin ilim sahibi olduğunun habercisi de değildir!
İlim ancak Allah’ın yanındadır ve onu ancak dilediği kimselerin KALPLERİNE ATAR!
İlim sadece Allah'ın kitabı ve Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin kitaba yapmış olduğu beyanıdır. Bunun dışında ilim diye bir şey yoktur!
Gökkubbe altında arzda bulunanların en ilim sahibi olanı Muhammed aleyhisselamın hiç bir ünvanı yoktu; O ancak okuma yazma bilmeyen bir ümmi idi...

Bundan sonra derim ki:
Yusuf el Karadâwi dedi ki: "Recm cezası yahudi şeriatine aittir ve Nebi aleyhisselam bir süre onunla hükmetti.. İki yahudiyi, maizi ve gamidiyye'yi recmetti. Nur süresindeki ayetler nazil olunca da (İslam ile ilintisi olmayan) bu 'recm' neshedilmiş oldu." (Haşiyetu Fetevaz zerka)
Bu fetvasına şunları delil getirdi:
1-Recm katı bir cezadır ve ancak katı kalplilere(Yahudilere) uygundur.
2-Maiz ve Gamidiyye'nin recmedilmesi, Nur suresinden önce mi yahut sonra mı diye kendisine sorulan Abdullah b. Ebî Evfa adındaki sahabinin 'bilmiyorum' demesi..
3-Allah subhanehu ve Teâlâ'nın "Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsa, onlara hür kadınların cezasının yarısı uygulanır." kavli üzerinden recmin yarısının olmadığını söylemesi...
4-Bir ayetin neshedilip hükmünün kalması mümkin değildir..
Bununla Ömer (Radiyallahu anh) 'ın minber üzerinde' recm ayeti Ahzab suresindeydi - Yaşlı erkek ve yaşlı kadın zina ederlerse onları recmedin- ve Nebi aleyhisselam recmetti, Ebu Bekir radıyallahu anh recmetti ve bizde ondan sonra sonra recmettik' sözüne işaret etmektedir.
(Delil diye sunduklarını ondan daha güzel bir şekilde ihtisar ettim)
Ben de derim ki:
1- Recm hakkında " katı kalpli kimselere uygun bir cezadır" sözü boş ve cılız bir sözdür.
Karadâwi'nin (bu hezeyanı) kendisi - O hiç bir 'şey' değilken- bozuk bir çamurdan yaratan Allah hakkında ilimsizce konuşmaktan ve nassa ziyade yapmaya kalkışmaktan başka bir şey midir!?
2-Abdullah b. Ebî Evfa radıyallahu anh'ın haberi sahihtir ancak ubade b. Es samit radıyallahu anhın merfû olarak rivayet ettiği haberle kanıt olma vasfını kaybetmiştir.
Bu haber şöyledir: Nur suresindeki ayet inince Nebi aleyhisselam şöyle dedi: "İşte şimdi Allah Azze ve Celle onlara bir yol var etti. Bekar, bekar ile zina ederse yüz sopa ve bir yıl beldesinden tecrit etme eğer evli ile zina ederse celde ve taşla recmedilme cezası." Bununla Nebi aleyhisselam, Allah Azze ve Celle'nin "ölüm onlara gelinceye ya da Allah bir yol gösterinceye kadar onları evlerinde tutun." (Nisa 15)
Üç ve dördüncü itirazlara ayrıca cevap vermek gerekmez. Nitekim bunlar mücerret itirazlar ve Allâh hakkında ilimsizce konuşmalardan ibarettir.
Derim ki:
Karadâwi'nin iddia ettiği bu sözü kendisinden önce - ümmetten -
İbrahim b. Nazzam gibi bazı Mutezili imamlar ve hariciler ile muasırlardan Şeyh Ebu Zuhra'dan başkası dillendirmiş değildir.
Ebu Hanife'nin bazı arkadaşlarından rivayet edilen ise recmin bir tazir cezası olduğudur. (Had cezasının aslından değildir) nitekim recm, beldeden tecrit olmaya hamledilmiştir ki bu da tazir cezasıdır. (Demişlerdir)
Başarı Allah'tandır!
Şükri Abdul Kayyum ez zahiri
Tercüme:Ebu Davud
Tashih :Ebu Muhammed 


Yorumlar - Yorum Yaz
قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret59068
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561
Hava Durumu
Saaat