Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Peçe Takmayı müstehab gören âlimlere ta'n eden kimselere Nasihat

Peçe Takmayı müstehab gören âlimlere ta'n eden kimselere Nasihat

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘İnsanlar üzerine öyle hayırsız yıllar gelir ki o zamanda yalancı doğrulanır, doğru yalanlanır, haine güvenilir, emin kimseye güvenilmez! O zamanda Rüveybida konuşur’ buyurdu.

Denildi ki:

−Rüveybida nedir?

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Sefih kimse genelin işi hakkında konuşur’ buyurdu.”
İbni Mace 4036, Albânî Sahiha 1887

Bu mesajım peçe'nin hükmüyle ilintili olmayıp kendileri gibi düşünmeyenlere "Fasık, zinaya kapı açanlar, kafirlerin oyuncağı olanlar, iffetsizlik önderleri..." gibi ithamlarda bulunan kimselere bir nasihat ve uyarıdır.
Kendileri peçe'nin farz olduğu görüşünü tercih ediyoruz, deyip orada bırakmış olsalardı (ki delil olarak öne sürdükleri bir takım zan içeren ihtimallerdir ) daha yerinde bir davranış olurdu; fakat meseleyi ileriye götürerek müstehap görenleri sapık kimselerin vasıfları ile tavsîf etmeleri, ilim adabına yakışmayan ancak hamasi duygularının etkisinde kalan cahillerin zırvalarına benzemektedir!

Abdullah İbn Ömer, Abdullah İbn Abbas, Aişe binti Ebû Bekir, İbn Abbas'ın tâbileri, Said bin Cübeyr, Dahhâk, Ata bin Ebi Rebah, Evzâî, İbn Cerir Taberî, İbn Hazm, İbn Kudame, Kurtubi, Ebu Bekir el Cessas ve daha adını burada zikredemeyeceğim bir çok âlimden yüz örtmenin farz olmadığına dair - en azından kendilerinden bir kavlin- geldiği bir konuda İcma olduğunu iddia etmek farklı düşünenleri icmâya muhalefet etmekle itham etmek hatta onları iffetsizlik önderleri olarak nitelemek neyin kafasıdır!
Allah’ın dinini öğrenmeye hayatını adamış, sırf ilme daha çok vakit ayırmak için birçok dünyevi zevklerinden feragat edip gecesini gündüzüne katarak bu ümmete ilmi miras bırakma gayretinde bulunmuş bu âlimler mi zinaya kapı açmaktadır?
Ya da 'Allah'ın dininde farz olmayan bir hususa zan ile farz dersek ahirette nasıl hesap veririz' diye korkuyla titreyen bu âlimler mi kâfir ve münafıkların oyuncağı olmaktadır!

El insaf!


Yorumlar - Yorum Yaz
قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret59046
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561
Hava Durumu
Saaat