Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Bíat etmek imanın şartı mıdır?

Bíat etmek imanın şartı mıdır?
Bazı Tekfirci grupların şöyle söylediklerini duydum:
1-Bíat etmek imanın şartıdır.
2-Bíat etmeyenin ve onun şartlarını yerine getirmeyenin imanı geçersizdir.

Bu konuda 'cahiliyye ölümü ile ölür' hadisi ile Mumtehine suresinin 12. Âyetini delil getirmişlerdir.
Ayet şöyledir:
"Ey Peygamber! Mü’min kadınlar, Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmamak, hırsızlık yapmamak, zina etmemek, çocuklarını öldürmemek, elleriyle ayakları arasında bir iftira uydurup getirmemek, hiçbir iyi işte sana karşı gelmemek konusunda sana biat etmek üzere geldikleri zaman, biatlarını kabul et ve onlar için Allah’tan bağışlama dile. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir."

~Şunu dikkat çekmek isterim ki burada kendisine biat edilen Nebi aleyhisselamdır. Fakat konu bíat etmemenin imanı geçersiz kılma iddiası hususunda olduğu için cevabım bu şüphenin def edilmesi üzerine olacaktır.

1-Mezkur hadis de onlar için bir delil yoktur. Hadis de bu fiilin cahiliye ehlinin ameli olduğu bildirilmektedir. Sonuç olarak bu fiili icra ederek ölen kimse cahiliye ölümü üzere ölmüş olur.
Hadis de bahsedilen budur. Bu hal üzere ölen kimsenin kafir olduğu söylenmemektedir.
Nitekim Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin bíat olmaksızın birçok insanın müslümanlığını kabul ettiği sahih rivayetlerde gelmiştir.
Ayrıca Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem İslama girmek isteyen herkesten bunu istememiştir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem kendisine İslâm'a girme talebiyle gelen herkesten yalnızca Allâh’ın birliğine ve kendisinin peygamberliğine şehadet etmelerini istemiştir. Böylece kişi Müslüman olur ve kanı dokunulmaz olurdu.

2-Bu ayet onların aleyhine bir delildir. Çünkü ayet kadınların biatten önce imanlarına hükmetmiş; "İNANMIŞ kadınlar sana bíat için geldiklerinde' demiştir. Eğer bíat mutlak surette iman ile küfrün bir sınırı olsaydı onlara mümin isminin ıtlak edilmesi söz konusu olabilir miydi!?
Alemlerin rabbi olan Allah'a hamd olsun.
Ebû Muhammed ez zahiri


Yorumlar - Yorum Yaz
قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret59068
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561
Hava Durumu
Saaat