Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Eşari, Maturidi ve Mutezile alimlerinin cumhurunun savunduğu cüz-i lâ yetecezzâ tezine eleştirel bir Yaklaşım

Eşari, Maturidi ve Mutezile alimlerinin cumhurunun savunduğu cüz-i lâ yetecezzâ tezine eleştirel bir Yaklaşım

Nazzam sonsuza kadar bölünebilen madde teorisini ortaya atmış bunun mukabilinde Ehli sünnet Kelâmcıları ve sair mutezile Kelâmcıları (anladığım kadarıyla) bunun ebedi bir cismi iltizam ettiğini (bir nevi materyalist kayma) ve küfür olduğunu ifade etmişlerdir. Bunun yerine atomculuk olarak ifade edebileceğimiz cüz-i lâ yetecezzâ teorisini şiddetle savunmuşlardır.

Fakat ben bu teorinin atomculuk olarak tesmiye edilmesini doğru bulmuyorum. Çünkü onlar bunun yerine daha teknik bir ifade kullanıp cüz-i lâ yetecezzâ demişlerdir. Yani onlar 'bölünmeyen cüz' diyerek kendi teorileri için sıhhatli bir tabir getirmişlerdir.
Bunu söylememim sebebi ekşi sözlük gibi sitelerde "atomun bölünmesiyle birlikte el cüz'ü lâ yetecezzâ teorisi tarihe karıştı" gibi ilmî olmayan yorumlarda bulunulmasıdır.
Halbuki bu görüşün savunucuları olan gerek ehli sünnet Kelâmcıları gerekse mutezile Kelâmcıları atomun bölünmeyeceğini söylememiştir. Onlar sadece - atom altı da olsa - bölünmeyen bir cismin olacağını söylemişlerdir. Bu durumda atomun bölünmesi onların teorisinin sıhhatine bir zarar vermemektedir.

Allah’ın yardımı ile deriz ki:
Nazzam'ın görüşünün bâtıllığı sabit olup ehli sünnet Kelâmcılarının cüz-i lâ yetecezzâ tezide hatalıdır.

Cisim nasıl bölünmez!? Halbuki bölünmek mahlukatın sıfatıdır. Cisim/Madde, mahluk değil midir? Mahluk olan bir şeyden bölünme sıfatı nasıl ıskat edilebilir!
Ayrıca bidayeti bölünmeyi kabul eden bir maddenin nihayetinin bölünmeyi kabul etmediği nasıl iddia edilebilir? Bölünerek bölündükçe bölünen bir cisim nasıl bölünmezliğe ulaşabilir?
İşte bunlar benim tefekkürlerimdir. Hata varsa bendendir. Doğru varsa Allah'tandır.

Geriye bir işkal kalıyor. Ebeden bölünen bir cismin olduğunu söylemek cisme ebedilik ıtlak etmek anlamına gelmez mi?

Bu konuyla ilgili bir kaç tarama yaptığımda başka kimsede bulamadığım İbn Hazm rahimehullah'ın Fasl/Fisal adlı kitabında çok yararlı açıklamalar buldum.

İbn Hazm rahimehullah cismin ebeden bölüneceğini söylüyor fakat bunun cisme ebedilik vermek anlamına gelmediğini ısrarla vurguluyordu. Nazzamın ayağını kaydıran yer şurası idi: Cisim sonsuza kadar bölünmez fakat cisim ismi ıtlak olunan 'şey' sonsuza kadar bölünebilir. Daha açık bir ifade ile bölünme işlemi sonsuza kadar olabilir; fakat cisim ancak cisim olarak kaldığı sürece bölünme devam eder. Cisim sonlu olan bir cisim ise (Nitekim mahluktur, sonludur) bölünme devam ettikçe cisim olma özelliğini yitirecek daha doğrusu var olma vasfını yitirecektir. Bu durumda maddenin ebedi olması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Başarı Allah'tandır!

Ebu Muhammed ez zahiri/Mehmed Güneş
13/10/2016


Yorumlar - Yorum Yaz


قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret56993
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.29275.3139
Euro6.00306.0270
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 1°
Saaat