Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Liderlere Tapın(ıl)ma Psikolojisi

Liderlere Tapın(ıl)ma Psikolojisi 
Bu tip lider, liderlik yaptığı grup üyelerini arkasından sürükleyen, kararları bizzat kendisi alan ve söylemiş olduğu her söz emir olarak algılanan, hemen yerine getirilen kişidir.
Lider tiplerinden, otokratik liderler ve karizmatik liderler toplumlar için tehlikelidir, özellikle de eğitimsiz ve hakkını aramayan toplumlar için.
Bazıları yönetme gücünü yalnız kendilerinde görürler. Kendileri yönetmedikleri takdirde memleketlerinin batacağını sanırlar. Bu partide, cemaatte, vakıfta veya dernekte olur hiç fark etmez. Kendilerini ebedi yönetici sanan tutkulu insan kazandıklarını kaybetmekten korkar. Bu tipler bütün yolları kullanarak sürekli bulunduğu yapının başında kalmayı isterler.
Sahip olma dürtüsü insan ruhunda normal faaliyetler şeklinde duyumlar bulduğu sürece sorun yoktur. Lakin sayıları az olmayan bir kısım insanlarda istek ve ihtiras, ruhun diğer elementleriyle uyuşamaz. Bu takdirde çeşitli manevi kaygılar ve üzüntüler, aşağılık duyguları, güvensizlikler ve başarısızlık korkusu gelişir. Ve nihayet arzu, tatmin bulamadığı takdirde de ahlak aykırılıkları olur. Çatışmalar ve kötü koşullar altında rekabetler, kıskançlıklar, iftiralar, kinler ve baskılar; suçlar, çeşitli hilelere başvurmalar gibi anormal davranışlar ortaya çıkar.
Bu duyguların yöneticilerdeki yansıması ise, başında bulunup yönettiği her şeyin kendi malı olduğunu düşünmesidir. Bu kurumlar ve örgütler için olduğu kadar, ona itaat eden insanlar içinde geçerlidir. Yönetici, halkını ya da etrafına toplananları kendi malı gibi görmeye başladıysa onları kaybetmeye de asla dayanamaz. Kendisi dilediği kimseyi harcayabilir; bu, liderin büyüklüğünün bir ifadesi olarak kabul edilir. Ama kimse lideri terk edemez; buna hakkı yoktur. Bu tavır ilahlaşmanın ifadesidir. Çünkü tanrılar(:liderler) kullarını kaybetmeye, kulları tarafından terk edilmeye tahammül edemezler.

Hamdi Kalyoncu, Liderlere Tapınma Psikolojisi, s.33

Yorumlar - Yorum Yaz


قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret57652
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.46045.4823
Euro6.19916.2239
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 1°
Saaat