Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Cinlerin etkisine karşı bazı tavsiyeler

Cinlerin etkisine karşı bazı tavsiyeler
"Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır... "

*Faiz ve onun gibi haram kılınan şeylerden kaçınmak gerekir. Özellikle de Allah'ın haram kıldığı bir uygulamayı meşrulaştırma girişiminde bulunan kimseler, cinlerin güdümünde olan hasta ruhlu kişilerdir.
Faiz gibi bir harama " Helali hoş olsun" demek ya da ismini tebdil ederek kredi adı altında yasal/meşru hale getirmekte aynı cümledendir.

“Benim (ihlâsa erdirilmiş ve Bana tam teslim olmuş) o kullarım ki, senin onlar üzerinde hiçbir nüfuzun yoktur; senin nüfuzun ancak senin peşine takılan azgınlar üzerindedir.” Hicr/42

* Buna göre şeytanlar ve cinler ancak İslam ahlâkından uzaklaşıp sınırları aşanlar üzerinde etkilidir.
Onların tesirine düşmemek için kitap ve sünnete temessuk edip ihlas ile yaşamak gerekmektedir.

*Ayete'l - Kursi, ihlas ve Muavezeteyn; yani Felak ve Nas sureleri ile tedavi olmak Nebevi bir yoldur.

*İnsanlara musallat olmuş cinleri tehdit etmekte âlim kişilerin uygulamış olduğu etkili bir yöntemdir.
İbn Teymiyye cinlere seslenir ve şöyle derdi: "Ey cinler! Şu hastayı terk etmezseniz, sizlere Allah'ın ayetlerini tatbik edeceğim."
* Cinler ayet ve hadislere ittiba eden âlim kişilerden çekinirler.
Cinler musallat oldukları hastaların diliyle şöyle derlerdi: "İmam Ahmed bize Irak'ı terk etmemizi emrederse bunu kesinlikle yaparız." (Kasımi, Mehasin, 7/575)
*Kitap ve sünneti kendi kıyas ve reyleri ile iptal etmeye çalışan yahut tevil ya da işari bir tefsir ile nassın anlamları üzerinde oynamalar yapan sapık önderlerden sakınmak gerekir. Şeytanlar ve cinler ile işbirliği yapan bu sapkınlar, insanları şeytanın tesir edebileceği bir alana yani cehenneme terk etmektedirler.

Ebû Muhammed ez zahiri


Yorumlar - Yorum Yaz


قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret56993
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.29275.3139
Euro6.00306.0270
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 1°
Saaat