Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Oruç ahkamına dair bir ayete verilen anlamın tenkidi

Oruç ahkamına dair bir ayete verilen anlamın tenkidi

أَيَّامًا مَّعْدُودَاتٍ فَمَن كَانَ مِنكُم مَّرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ وَعَلَى الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ فِدْيَةٌ طَعَامُ مِسْكِينٍ فَمَن تَطَوَّعَ خَيْرًا فَهُوَ خَيْرٌ لَّهُ وَأَن تَصُومُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿١٨٤﴾
Konumuz mezkur âyetin "وَعَلَى الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ فِدْيَةٌ طَعَامُ مِسْكِينٍ"
Kısmı ile ilgilidir.

Görebildiğim kadarıyla tüm meallerde bu ayete " Oruç tutmaya güç yetiremeyenler bir yoksul doyumu fidye verir" şeklinde anlam vermişler.
Doğrusu bu şaşılacak bir meal! Arapça bilgisi basit düzeyde olan birisi dahi bu âyetin manasının "Oruç tutmaya güç yetirenler..." şeklinde olduğunu bilir. Âyetin başında لا yoktur ki 'güç yetiremeyenler' şeklinde anlaşılsın!
Burada oruç tutmaya güç yetirenlerin üzerine düşen bir husus belirtilmektedir.
* Ayrıca şunu belirtmem gerekir ki oruç tutmaya güç yetiremeyen yaşlı ya da iyileşme durumu olmayan bir hastanın fidye vermesini gerektirecek bir nass bilmiyorum. Ayete bu şekilde mana verildiği takdir de oruç tutmaya güç yetiremeyenlerin üzerine ziyade bir hüküm konulmuş olur. Oysa Allah subhanehu ve teala şöyle buyurmuştur: "Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın." (Bakara 286)
*Diğer bir husus ise ayete "Oruç tutmaya güç yetiremeyenler" şeklinde mana verildiği takdir de bunu takyid edecek bir nass bulunmamaktadır. Bu durumda bir çok kimse oruca güç yetiremediğini iddia edebilir. Mesela oruçlu iken iş yapan güç yetiremediğini iddia edebilir yahut havanın sıcak olduğunu söyleyen bir kimse oruca güç yetiremediğini iddia edebilir! Bu durumda "Güç yetirememe" ifadesini kim, neye göre beyan edecek?

Ebû Muhammed ez zahiri


Yorumlar - Yorum Yaz


قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret56993
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.29275.3139
Euro6.00306.0270
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 1°
Saaat