Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Yusuf aleyhisselam Krala "Rabbim" dedi mi!?

Yusuf aleyhisselam Krala "Rabbim" dedi mi!?

وَرَاوَدَتْهُ الَّتِي هُوَ فِي بَيْتِهَا عَن نَّفْسِهِ وَغَلَّقَتِ الأَبْوَابَ وَقَالَتْ هَيْتَ لَكَ قَالَ مَعَاذَ اللّهِ إِنَّهُ رَبِّي أَحْسَنَ مَثْوَايَ إِنَّهُ لاَ يُفْلِحُ الظَّالِمُونَ
Yûsuf’un bulunduğu evdeki kadın, ondan murad almak istedi ve kapıları sımsıkı kapatarak: "İsteklerim senin içindir, gelsene" dedi. (Yusuf) Dedi ki: "Allah'a sığınırım. O benim Rabbimdir, beni güzel bir yere kavuşturmuştur. Gerçek şu ki, zalimler kurtuluşa ermez." (12/23)

Türkçeye "O benim Efendimdir" şeklinde meal verilen kısma bir kısım müfessir, Yusuf'un Krala Rabbim dediğini kaydetmiştir. Bu takdirde şu şekilde meal verilmiş olur:

Evinde bulunduğu kadın (gönlünü ona kaptırıp) ondan arzuladığı şeyi elde etmek istedi ve kapıları kilitleyerek, “Haydi gelsene!” dedi. O ise, “Allah’a sığınırım, çünkü o (kocan) benim efendimdir, bana iyi baktı. Şüphesiz zalimler kurtuluşa eremezler” dedi. (12/23)

Bu şekilde anlaşılması iki açıdan hatadır:

1- Yusuf aleyhisselam bir Peygamberdir, bir Peygamberin sıradan bir insana "Rabbim" demesi uygun olmaz. Nitekim Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem insanlara "Rabbim" denmesini men etmiştir. (Müslim, elfaz, 14)

2-Mezkur ayette zamire en yakın olan Allâh ismidir. Dolayısıyla racih olana göre zamiri en yakına hamletmek gerekir.

Ebû Muhammed ez zahiri


Yorumlar - Yorum Yaz
قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret59070
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561
Hava Durumu
Saaat