Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

"Temizlik imandandır" İbaresi hadis değildir

"Temizlik imandandır" İbaresi hadis değildir.

Hiç bir sahih kaynakta bu hadisi(!) bulamadım. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin söylemediği bir söz ona atfedilemez! Manası doğru bile olsa bu böyledir.
Nitekim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

(( إِنَّ كَذِبًا عَلَيَّ لَيْسَ كَكَذِبٍ عَلَى أَحَدٍ؛ مَنْ كَذَبَ عَلَيَّ مُتَعَمِّدًا فَلْيَتَبَوَّأْ مَقْعَدَهُ مِنَ النَّارِ.)) [رواه البخاري ومسلم]

"Bana yalan isnad etmek, başka birisine yalan isnad etmek gibi değildir.Kim bilerek bana yalan isnad ederse, cehen­nemden kendisine yer hazırlasın (cehennemdeki yerine hazırlansın)." (Buhârî ve Müslim)

Cerh ve ta’dil ilmi konusunda cahil olan Said Nursi'nin bu sözü hadis olarak değerlendirmesi(Lem’alar, s. 874) bir şey ifade etmez. Hadisin sıhhati ilmî çerçevede tespit edilir. Rü'yâ, Keşif ve ilhâm gibi yollar asla hakkın ve hakikatin ölçüsü olamaz.

"Temizlik imanın yarısıdır" bu söz ise Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemden sabit olmuştur.

عن أبي مالكٍ الحارث بن عاصم الأشعريِّ - رضي الله عنه - قَالَ: قَالَ رسولُ الله - صلى الله عليه وسلم: «الطُّهُورُ شَطْرُ الإِيمان، والحَمدُ لله تَمْلأُ الميزَانَ، وَسُبْحَانَ الله والحَمدُ لله تَملآن - أَوْ تَمْلأُ - مَا بَينَ السَّماوَاتِ وَالأَرْضِ، والصَّلاةُ نُورٌ، والصَّدقةُ بُرهَانٌ، والصَّبْرُ ضِياءٌ، والقُرْآنُ حُجةٌ لَكَ أَوْ عَلَيْكَ. كُلُّ النَّاسِ يَغْدُو فَبَائعٌ نَفسَهُ فَمُعْتِقُهَا أَوْ مُوبِقُها». رواه مسلم.

Ebû Mâlik Hâris İbni Âsım el–Eş’arî radıyallahu anh’dan rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“TEMİZLİK İMANIN YARISIDIR. Elhamdulillah sözü mizânı doldurur. Subhânallah ve’l-hamdulillah sözleri ise yer ile gökler arasını doldurur. Namaz nurdur; sadaka burhandır; sabır ışıktır. Kur’an senin ya lehinde ya da aleyhinde delildir. Herkes sabahtan (pazara çıkar) nefsini satar; kimi onu âzâd kimi de helâk eder. (Sahih-i Müslim 223)

El Muslih Ebû Muhammed

قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret57650
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.46045.4823
Euro6.19916.2239
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 1°
Saaat