Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Allâh subhanehu ve tealanın isimlerinin sayısı 99'dan fazla değildir!

Şüphesiz ki Allah azze ve cellenin 100 eksi (-) 1, 99 (doksandokuz) ismi vardır. Bunlar, O azze ve cellenin esmâ-i hüsnâsıdır. Kim bu isimlere, kendi başına bir ilavede bulunmaya kalkışırsa o, Allah'ın isimleri husûsunda ilhâda düşmüş olur. Esmâ-i hüsnâ, Kur'ân ve Sünnette zikredilen isimlerdir.
Bize Abdullah bin Yusuf tahdîs etti; bize Ahmed bin Feth tahdîs etti; bize AbdulVehhab bin İsa tahdîs etti; bize Ahmed bin Muhammed tahdîs etti; bize Ahmed bin Ali tahdîs etti; bize Müslim bin Haccac tahdîs etti; bize Muhammed bin Râfi' tahdîs etti; bize Abdurrezzak “Ben Ma'mer” şeklinde tahdîs etti; Eyyüp ve Hemmâm bin Münebbih'ten; Eyyüp dedi ki: İbni Sîrîn'den; Ebu Hüreyre'den; Hemmâm dedi ki: Ebu Hureyre'den; sonra ittifak ettiler; Allah Resûlü (SAV)'den ki O (SAV) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz ki Allah'ın, 100-1 (yüz eksi bir), 99 (doksandokuz) ismi vardır. Kim bu isimleri sayarsa, Cennet'e girer.” Hemmâm, hadîsinde “Şüphesiz ki O tektir, teki sever” ifadesini ziyade eylemiştir.

Böylece sahih olmuştur ki, Allah'ın isimleri sadece 99 (doksandokuz) isimdir. Kalkıp da “Allah'ın, bu 99 isim dışında da ilâve ismi/isimleri vardır” demek, hiç kimseye caiz değildir. Çünkü Nebî (SAV): “... 100-1 (yüz eksi bir) ...” buyurmuştur. Allahu teâlânın ilâve 1 (bir) ismi daha olsa idi, O azze ve cellenin isimlerinin sayısı 100 (yüz) adet olurdu. Şayet böyle olsa idi, Nebî (SAV)'in “... 100-1 (yüz eksi bir) ...” kavli yalan olmuş olurdu. Nebî (SAV)'in yalan söyleyebileceğine cevaz veren kimse ise, kâfir olmuştur. Allahu teâlâ şöyle buyurmuştur: “O Allah ki, O'ndan başka ilah yoktur. Gaybı ve şehâdeti ilmedendir. O, Rahmandır, Rahîmdir.” “O Allah ki, O'ndan başka ilah yoktur. O, Meliktir...”
*El-Îsâl adlı kitapta, esmâ-i hüsnâ konusunu, sahih senetlere dayanarak oldukça detaylı bir biçimde incelemiştik. Hamd, âlemlerin Rabbi Allah'ındır.

İbn Hazm Rahmetullahi aleyh
Muhalla: 55. Mesele


Yorumlar - Yorum Yaz
قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret59046
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561
Hava Durumu
Saaat