Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Felsefe ve Din=Hakikat / Hakikatin önündeki bir Bid'at: "Bilim"...

Felsefe ve Din=Hakikat /
Hakikatin önündeki bir Bid'at: "Bilim"... 

Felsefe hakikate giden yolda bir arayış olmakla birlikte erdemli olmanın niteliğini kavramaya yarayan bir araçtır. 
Aynı zamanda ilmu'l felsefe, hakikat ve erdemin doğrultusunda nefsi ıslah etmeye yönelik olması açısından - teorik düzlemin ötesinde - pratiktir.
Din de aynı şekilde insanların dünya ve ahirette mutlu olmalarını sağlayan terbiye merkezli bir nizamdır. 
Burhana dayanan adımlarla felsefe yolunda, teslimiyet yurduna varana dek, başından sonuna kadar mutlu olmanın tek süreci felsefe ve dindir. 

Bu yönleriyle felsefe ve din objektiftir. Çünkü daha düşünce yolculuğunun başında hayata ve ötesine makro düzeyde bakmayı öğretir. Bilim ise bir tabu olup en başında hakikati fizik ve ötesi şeklinde taksim etmekle kalmayıp ötesini yok sayar. 
Hakikati inkâr ve reaksiyon olarak karşımıza çıkan bilim bir bid'attir. Nitekim tarih sahnesinde felsefe ve bilim şeklinde bir taksim bulunmamaktadır. 
Batlamyus, aristoteles ve daha nice bilginler böyle bir taksim de bulunmamıştır. Ayrıca filozof olarak öne çıkarılan Arşimed fizikçidir, tales matematikçidir yine benim için alanında değerli bir bilgin olan Batlamyus'da aynı şekilde matematikçidir. 
Bu örnekler de böyle bir taksim de bulunmanın ne kadar ahmakça olduğunu göstermektedir. 

Bilimperestler hegemonik bir uslub sahibi olup oldukça dar kafalı kimselerdir. Dini tabu olarak lanse eden bu kimseler bir takım cahil araştırmacıların ucuz görüşlerine temessuk etmekle kalmayıp dayatmaya kalkarlar. 
Sonrada ıspanaktaki demirden tutun da güneşin hareketlerine kadar fikir değiştirmeyi meslek edinirler. Bu tipler bana mekke müşriklerini andırmaktadır, önce helvadan put yaparlar, hem taparlar hem taptırırlar, sonra da acıkınca yerler. 

Âlâ kulli hâl bilim;
Hakikati parçalama temeline dayanır. Hakikate giden yolda bir engeldir. Öznel yargılarını dayatmaya çalışanların oyuncak silahıdır. Bu silahla ancak taklitçileri korkuturlar. 

قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret56993
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.29275.3139
Euro6.00306.0270
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 1°
Saaat