Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Kıyas Zannedilen Mefhum

Bazı kimseler Nassın mefhumunu kıyas zannederler. Bu onların cehaletlerinden ileri gelmektedir. Nassın lafzının delalet ettiği anlam kıyas olmayıp zahirdir. 
Örneklendirmek gerekirse:

(فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ)

''Anne babana öf bile deme...'' (17 / İSRÂ - 23)

Kıyas ve Te'vil ehli bu ayetin zahirini alırsak ''Anne babayı dövmek caizdir çünkü lafzın zahirinde sadece ''öf'' demek yasaklanmıştır.'' derler. Sonrada Zahiri Mezhebine gönderme yaparlar.  Gerçekten iyice düşünürsen onların ne kadar basit akıllı ve anlayışsız olduklarını görürsün. 

 Halbuki ayetin mefhumunda dövmenin nehyedildiği açıktır. Dövmenin haram oluşunun kıyas yoluyla çıkarıldığı nasıl söylenebilir ki? Dövmenin öf demekten ileri boyutta olduğu mefhumundan anlaşılmıyor mu?
İşte bu kıyas değildir. Bu Delaletu'n Nas'tır. 

Üstelik bu ayetin siyakına bakılsa dövmenin caiz olmadığı görülür. Kıyas ehli  bazen nassları eksik alır sonra bu eksikliği kıyas ile tamamlama yoluna giderler.

وَقَضَى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً كَرِيمًا

''Allah yalnız kendisine kulluk sunmanı ve ana babana karşı nazik davranmanı kesin hükme bağladı. Eğer ana babadan biri ya da her ikisi yanında yaşlılık çağına ererlerse, sakın onlara «öf be, bıktım senden» deme, onları azarlama; onlara tatlı ve saygılı sözler söyle.'' (17 / İSRÂ - 23)Altını çizdiğim yerlere dikkat ederseniz nazik davranmak, iyilikte bulunmak emrediliyor sonrada sözsel olarak dahi incitmek nehyediliyor. Dahası güzel ve saygılı konuşmanın gereğine dikkat çekiliyor.

Tüm bunlardan sonra ayet dövmeyi nehyetmiyor biz bunu kıyas ile haram kılıyoruz diyenlerin rezilliklerinden kendimizi teberri ediyoruz.  

Başarıya ulaştıran Allah'a hamd olsun.

Mehmed GÜNEŞYorumlar - Yorum Yaz
قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret59068
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561
Hava Durumu
Saaat