Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Taklidin Kınanması (Duygusal)

Şah Veliyullah dehlevinin ''tefhimat'' isimli muhteşem eserinden aktarıyorum. 

 

diyorki;

 

''Layık olmadıkları bir makamı, veraset yoluyla ele geçiren sözde mürşidlere sormak isterim: Dini niçin kendi arzu ve çıkarlanızda oyuncak haline getirdiniz?

Allahın, resulu sav aracılığıyla bildirdiği doğruları niçin terk ediyorsunuz?

Niçin onları önemsemiyorsunuz?

Hepiniz kendinizi mürşit ve mehdi olarak görüyor. fakat niçin üzerinde bulunduğunuz yoldan bir an olsun vazgeçmiyorsunuz? Bununlada kalmıyor insanları yanınıza çağırıyorsunuz!!

Biz, sadece dünyaya yönelik çalışanları, dünya malına sahip olmak için ilim öğrenenleri, çıkarlarını korumak için dinin esaslarını işlerine geldiği gibi yorumlayanları kabul etmemeliyiz. Çünkü onların hepside birer günahkar ve sahtekardır. Nefislerine aldanmış ve şimdide başkalarını aldatmaya çalışıyorlar.

 

Kendilerine ''alim'' denildiğinde gururlananlara derim ki; İlim diye gramer ve skolastisizmi gördünüz ve bunlara bağlı olarak da yunan düşüncesinin mensupları haline geldiniz. İçinde bulunduğunuz yanlışları doğru kabul ettiniz. Halbuki şu bir gerçektir ki hakiki bilgi kuran ve sünnettedir. Siz kendinizi sizden başka bir şeyle meşgul olmaktan alıkoydunuz. Halbuki hesaba çekileceğiniz şey, insanların söyledikleri değil Resulun getirdikleridir.

Sizler öyle bir konuma geldiniz ki, birinize peygamberin bir hadisi ulaşsa o hadise değil, takip ettiğiniz bir başka insanın sözüne uyarsınız. sonra bunu da islam adına yaptığınızı Allahtan korkmadan söylersiniz. zaten mezaretiniz de hazır sizlerin; ''Biz o haidisin gerçek anlamını bilmeyiz. Şeyhimiz başka bir şey söylediğine göre demek ki o hadisin anlamını kaçırmış olması asla kat'a mümkün değildir. vs. ...

Şunu unutmayın ki,üzerinde bulunduğunuz bu hal'in islamla hiç bir alakası yoktur. Eğer peygamberi tasdik iddianızda samimi iseniz, o zaman mezheblere uysun veya uymasın Resulun getirdiklerini kabul ediniz. Eğer sizler tabii olduğunuz iddianızda samimi iseniz, Allah'ın bildirdiklerini tartışılmaz doğrular olarak kabul ediniz. Fakat maalesef sizin yolunuz bunlardan çok başkadır. Her zaman hakkı batıla karıştırmakla uğraşır oldunuz. İnsanların hayat sahalarını daralttınız. Halbuki sizin göreviniz insanların hayat sahalarını genişletmek olmalıydı. İnsanlar hakkında hüküm vermek değil, islamı olduğu gibi insanlarla ulaştırmakla uğraşmalıydınız.

Sizler, doğru ve kurtuluş yolu diye ne olduğu belli olmayan aptal şairlerin sözlerine uydunuz. Söyleyin Allahın Resulu uyulmaya en layık olan değilmiydi?..

 

Yorumlar - Yorum Yaz
قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret57007
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.31315.3343
Euro6.02766.0518
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 1°
Saaat