Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Oruçlunun Yapması Mubah Olan İşler

ORUÇLUNUN YAPMASI MUBAH OLAN İŞLER 

1- Oruç tutan cünub olarak sabahlayabilir: 


Aişe ve Ummu Seleme(radiyallahu anhuma) şöyle derler: (Peygamber Sallallahu Aleyhi Ve Sellem ramazanda ihtilamsız olarak cünub olduğu halde fecir girerdi, böyle iken gusül abdesti alarak oruç tutardı.) 

2- Oruç tutan misvak kullanabilir, koku sürünebilir: 

Allâh Rasûlu Sallallahu Aleyhi Ve Sellem şöyle buyurur: (Eğer ümmetime zorluk vermeyeceğimi bilseydim, her namaz ile birlikte misvağı onlara emrederdim) 

Allâh Rasûlu Sallallahu Aleyhi Ve Sellem hadiste oruçlu ile oruçsuz olanın arasını ayırmamıştır. Bu da her abdest ve namaz esnasında oruçlu ve oruç tutmayanın misvak kullanabileceğine delildir.

İbni Mesud (radiyallahu anh)’dan; “Biriniz oruçluyken taransın ve güzel koku sürünsün.” 

3- Mazmaza ve İstinşâk: 

Allah Rasûlu Sallallahu Aleyhi Ve Sellem oruçlu olduğu halde mazmaza ve istinşâk yapardı. Ancak oruç tutanın bunu şiddetlice yapmasını yasaklamıştır. Hadiste: (...İstinşağı şiddetlice yap, ancak oruçlu olursan başkadır. ) 


4- Oruçlunun hanımıyla oynaşıp öpebileceği: 

Aişe (radiyallahu anha)’nin şöyle dediği sabit olmuştur: (Allâh Rasûlü Sallallahu Aleyhi Ve Sellem oruçlu olduğu halde öperdi, oruçlu olduğu halde oynaşırdı, ancak o içinizden nefsine en fazla sahib olanıydı. ) Bu durum genç için mekruh olup, ihtiyar için serbest görülmüştür.

Abdullâh b. Amr b. el-Âs şöyle rivayet etmiştir Nebî Sallallahu Aleyhi Ve Sellem yanında iken bir genç gelir ve şöyle der: “Ey Allâh’ın Rasûlu ! Oruçlu olduğum halde öpebilir miyim?” O da “hayır“ der. İhtiyar bir adam gelir, ve şöyle der: “Oruçlu olduğum halde öpebilir miyim?” O da “evet” deyince, birbirimize bakmaya başladık. Allâh Rasûlu Sallallahu Aleyhi Ve Sellem de şöyle buyurdu: “Gerçekten ihtiyar nefsine sahiptir” 


5- Kan tahlili ve gıdalanma kasdı (serum gibi) olmaksızın iğne vurulabileceği. 

6- Hacamat: 

Hacamat önceden orucu bozanlar cümlesindendi, sonra hükmü kaldırıldı. Nebî Sallallahu Aleyhi Ve Sellem’den oruçlu olduğu halde hacamat yaptırdığı sabit olmuştur. İbn Abbâs (radiyallahu anh) şöyle der: (Nebî Sallallahu Aleyhi Ve Sellem oruçlu olduğu halde hacamat yaptırmıştır ) 

7- Yemeğin tadına bakmak: 

İbn Abbâs (radiyallahu anh) şöyle demiştir: (Oruçlu olduğu halde sirkenin, veya boğazına girmemesi şartıyla başka bir şeyin tadına bakılmasında bir beis yoktur )

8- Göze giren sürme ve damla gibi benzeri şeyler: 

Aişe (radiyallahu anha)’den; Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem oruçlu iken sürme kullanırdı.” Enes (radiyallahu anh) oruçlu iken sürme çekerdi.” 

9- Soğuk suyun başa dökülmesi ve yıkanmak: 

Peygamber Sallallahu Aleyhi Ve Sellem oruçlu olduğu halde sıcaktan ve susuzluktan dolayı başına su serperdi. 

10- Bir şey koklamak: 

Ata (rahmetullahi aleyh)’dan; “Bir şey koklamak orucu bozmaz.” 
Yorumlar - Yorum Yaz
قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret59068
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561
Hava Durumu
Saaat