Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Mustafa İzlamoğlu'nun Şüphe attığı Hadisler!

1-İbrahim aleyhisselam ve 3 Yalan meselesi


Kıyas ve rey taraftarlarının sapık önderlerinden Mustafa İzlamoğlu İbrahim aleyhisselamla ilgili gelen rivayeti herhangi bir ilmi gerekçeye dayanmayarak hevası uğurunda inkar etmiş ve bununla hadis imamlarının güvenirliklerini zedelemek istemiştir. Hadisi inkar etmedeki gerekçesi ''İbrahime yalan isnat etmektense sika ravilere yalan isnat etmek daha doğrudur'' tarzında bir çıkıştır.

Değerlendirme:
Hadis de bahsedilen üç yalan şunlardır:
1-(Zalim) bir kral karşısında eşini korumak için ''kardeşimdir'' demesi.
2-''Ben hastayım'' demesi.
3-''Putların büyüğü kırdı'' demesi.

Bunlardan son iki tanesi zaten Kur'an'ı Kerim de geçmiştir. Yalan bağlamında aynı mefhuma sahip kavlin    sadece bir tanesi   hadisle sabit oldu diye hadise karşı çıkmak dürüst bir yaklaşım mıdır?

Üstelik bunlardan hiçbirisi mezmum yalan değildir. Zira Rasulullah salllalahu aleyhi ve sellemden ''Ta'riz ve tevriye yapan yalandan kurtulmuştur'' sözü meşhurdur. 
Bu delilden hareketle  İbn Hazm rahimehullah fisalde ''Her yalan günah değildir." der ve buna şu örneği verir: ''Gizlenmiş bir kişiyi öldürmek için arayan zalime doğruyu söylemek caiz değildir.'' 

Keza mezkur hadis de İbrahim aleyhisselam eşini savunmak için böyle demiştir. Zira Kralın gününde kardeşlere dokunulmuyordu. 


Bir başka açıdan ise bunlar yalan değil hakikattir.
1-İbrahim aleyhisselamın eşi din bakımından onun kardeşi idi.
2-''Ben Hastayım'' sözü de putlardan hastayım(rahatsızım) anlamındadır.
3-''Putların büyüğü kırdı'' sözü ise kırabiliyorsa o kırmıştır demektir, yani iğnelemede bulunmaktır.

Sonuç:

Mustafa İzlamoğlu'nun kendisi Nebi aleyhisselamdan sabit olmuş bir hadis hakkında ''Peygamber böyle söylemez'' diyerek kendisi yalan isnat etmiş olmaktadır. Zira nebi aleyhisselamdan sabit olmayan bir sözü nebi aleyhisselam söylemiş gibi nakletmek nasıl ki iftira ise  nebi aleyhisselamdan sabit olmuş bir sözü'' peygamber söylememiştir'' demekte aynı şekilde ifitiradır. 


Mehmed GÜNEŞ

Yorumlar - Yorum Yaz


قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret56993
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.29275.3139
Euro6.00306.0270
Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 1°
Saaat