Üyelik Girişi
Metodik Konular
Fıkhi Meseleler

Evliliğin Hükmü

[25 06 2015 23:31] kalemşör: "Evliliğin gereği olan cinsel iktidara ve maddi imkana sahip olan herkesin evlenmesi veya cariye edinmesi farzdır. Eğer buna imkan bulamıyorsa oruç tutar. Bunun delili ise Buharideki İbn Mes'ud hadisidir. Nebi (sav) şöyle buyurmuştur: "Ey gençler! Sizden evlenme külfetine gücü yetenler evlensin, buna gücü yetmeyenler de oruç tutsun. Çünkü oruç şehveti kırar." Müslim'de Sa'd b. Ebi Vakkas'dan şöyle rivayet eder: "Osman bin Maz'un evlenmeyip bekar yaşamak istedi. Bunun üzerine Rasulullah (sav) onu bundan nehyetti." Seleften bir cemaatin görüşü de böyledir. Said bin Hişam şöyle rivayet eder: Müminlerin annesi Aişe'ye kadınlardan uzak durup evlenmeyi terketmek hakkında soruldu. O da şöyle cevap verdi: Sakın bunu yapma. Sen Allah'ın şu âyetini duymadın mı? "Andolsun senden önce de peygamberler gönderdik ve onlara da eşler ve çocuklar verdik..." (Rad, 38) Abdullah b. Tavus babasının bir adama şöyle dediğini rivayet ediyor: Ya mutlaka evlenirsin ya da sana Ömer'in (ra) Ebu Zevaid'e söylediği sözü söylerim. Hz. Ömer ona şöyle demişti: "Seni evlenmekten alıkoyan şey; ya acziyetin ya da günahlara dalmış olmandır."
KADINLARA FARZ DEĞİLDİR 
İbn Hazm rahimehullah/ Muhalla cilt syf. 440
[25 06 2015 23:48] kalemşör: "Evlenmek kadınlara farz değildir. Çünkü Allah (cc) şöyle buyuruyor: "Evlenme arzusu kalmamış, oturan, ihtiyar kadınlar..." (en-Nur, 24/60) Peygamber (sav) de şöyle buyuruyor: "Yedi çeşit şehid vardır..." Bu hadisinde Peygamber (sav) el değmemiş bakire bir kız olarak ölen kadınları da zikretmiştir."
Ayrıca "ey gençler (erkekler) topluluğu" ifadesini zikrediyor. Hadisteki emrin sadece erkeklere ait olduğunu belirtiyor. 
İbn Hazm Muhalla, c IX, s. 441

Yorumlar - Yorum Yaz
قَلِيلاً مِّنْهُمْ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret59046
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74305.7660
Euro6.33076.3561
Hava Durumu
Saaat